Bez względu na to, czy będzie skutkiem długotrwałej choroby, czy nagłego wypadku – śmierć może nadejść w dowolnym momencie. Często dochodzi do niej w domu: z dala od szpitali i opieki medycznej. Dzisiaj podpowiemy, co należy zrobić w takiej sytuacji.
Do kogo się zgłosić?
W pierwszej kolejności należy wezwać lekarza, aby ten stwierdził zgon. To właśnie lekarz wypełnia kartę zgonu, która będzie dokumentem niezbędnym do wydania aktu zgonu. Do jakiego lekarza należy zadzwonić? Jeżeli śmierć nastąpiła w godzinach pracy opieki zdrowotnej, powinniśmy skontaktować się z placówką, do której należał zmarły. W sytuacji, gdy zgon wydarzy się poza wyżej wymienionymi godzinami, a więc w weekendy, święta czy nawet w godzinach nocnych, powinniśmy zadzwonić na 112 – pogotowie ratunkowe.
Zakład pogrzebowy
Po wyjściu lekarza naszym kolejnym krokiem powinno być wezwanie zakładu pogrzebowego. Zanim to jednak nastąpi, upewnijmy się, że lekarz wystawił kartę zgonu. Śmierć budzi tak wiele emocji, że pewne sprawy mogą nam umknąć. Dobrym pomysłem będzie również telefon do bliskiej osoby, która będzie mogła nas wesprzeć. Może to być sąsiad, przyjaciel, członek rodziny: ważne, abyśmy nie zostali sami.
Pracownik zakładu pogrzebowego zabierze ciało do chłodni. W tym miejscu warto podkreślić, że zakład, który przetransportuje zwłoki, nie musi być tym, który zorganizuje pogrzeb. Pamiętajmy, że ta decyzja zawsze należy do nas (lub do zmarłego, jeżeli ten wcześniej zadecydował o wyborze konkretnego domu pogrzebowego). Nigdy nie powinniśmy czuć żadnej presji wyboru danego miejsca.
Co dalej?
Po zabraniu zmarłego z domu dajmy sobie przestrzeń na emocje. To skrajna sytuacja, która może wyzwolić cały wachlarz odczuć. Pamiętajmy również, że nie ma uniwersalnej reakcji na informację o śmierci bliskiego. Każdy z nas będzie ją odczuwał inaczej.
W następnej kolejności powinniśmy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, (mamy na to 3 dni od chwili wystawienia karty zgonu przez lekarza) aby uzyskać akt zgonu. Będzie on niezbędny do organizacji pogrzebu oraz uzyskania tak zwanego zasiłku pogrzebowego. W tym celu powinniśmy również zabrać dowód osobisty zmarłego lub paszport, jeżeli był on cudzoziemcem. To właśnie w Urzędzie Stanu Cywilnego zostanie on unieważniony. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy go zachować, gdyż może okazać się potrzebny do załatwiania dalszych formalności.
Wsparcie
Śmierć bliskiego całkowicie zmienia naszą rzeczywistość. Od tego momentu będziemy się uczyć na nowo żyć bez kogoś, kto mógł być dla nas całym światem. Dlatego też pamiętajmy, że nie musimy być w tym sami. Istnieje wiele fundacji oraz grup wsparcia, zajmujących się pomocą dla osób w żałobie. Jeżeli nie udźwigniemy organizacji pogrzebu, wybierzmy osobę, której będziemy mogli takie zadanie powierzyć. Co więcej, wiele zakładów pogrzebowych oferuje również wsparcie psychologiczne: jeżeli zatem czujemy, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z naszymi emocjami, warto sięgnąć po dostępną pomoc.